Andra berättar,Elitidrott

Livet efter handbollen tar fart

Hon la skorna på hyllan i våras efter en lång och framgångsrik handbollskarriär. Det var inte alls tänkt så, men ett skadat knä satte slutpunkten. Själv är Thess Krönell inte nostalgisk, utan glad och tacksam för allt det handbollen gett. Nu blir avslutet en början på ett nytt liv och en ny karriär. En spännande resa som tagit form med stöd från TRS.

Målgrupp: Jobbsökare
Thess_Krönell

Mittsexan Thess Krönell har spelat handboll sedan barnsben med början i Gimonäs Umeå IF. Som liten spelade hon allt som gick att spela med en boll. När handbollen tog över blev det handbollsgymnasium i Göteborg, vidare till Sävehofs ungdomsakademi och sedan tio fina säsonger i topplaget Sävehof. Hon var proffs i Tyskland och kom tillbaka till elitspel i Önnered sina sista tre säsonger.

– Jag har fått uppleva så mycket roligt med handbollen och det är något jag verkligen värdesätter.

Med blicken framåt

Trots framgångarna har Thess alltid haft ett öga på framtiden. Som många andra elitspelare har hon både pluggat och arbetat vid sidan av handbollen och hon har sedan länge burit på en idé om att någon gång starta eget företag.

– Mitt huvudfokus har alltid varit att bli handbollsproffs, men tankarna om att så småningom kunna jobba med något eget, de fanns så klart där någonstans, konstaterar hon.

Ofrivilligt slut på handbollskarriären

Avslutet av karriären var inte planerat att komma nu, men blev till sist oundvikligt när knäproblemen gjorde det omöjligt att fortsätta spela. Själv hade hon gärna spelat i tio år till.

– Jag hade aldrig tagit beslutet om jag inte hade varit skadad, men det var inget att göra något åt. Jag accepterar läget som det är, men det är klart att det känns tråkigt. Jag kommer att sakna handbollen och allt det sociala runt omkring, särskilt när säsongen drar igång.

Stödet från TRS gav lugn

Av en ren tillfällighet hittade hon i våras en broschyr om stödet från TRS. Hon hade aldrig tidigare hört talas om TRS stöd och tyckte nästan det lät för bra för att vara sant. Till sist tog hon kontakt och bokade ett första möte med en rådgivare.

– Jag hade inga förväntningar alls inför mötet med min rådgivare Linda Lekander, men det var ett så bra möte! Samtalen, tillgången till utbildningsportalen och möjligheten att träffa en affärsutvecklare, det var helt otroligt.

Tillsammans med rådgivare och affärsutvecklare Chriztian Hallström utvecklade hon sin affärsidé, som handlar om att skapa samarbeten mellan idrottare och varumärken genom digital aktivering. Det resulterade i en genomarbetad affärsplan, budget och så småningom ett beviljat investeringsstöd från TRS.

– TRS har gett mig en trygghet när jag har tvivlat på mig själv och min idé. Det har gett mig ett lugn och motivation när det har känts osäkert. Det är också fantastiskt att om inte min affärsidé bär, så kan jag få mer stöd av TRS.

I dag utvecklar hon sitt företag i egen takt och är nyfiken på vad framtiden kan föra med sig. Handbollen kommer alltid att vara en viktig del av hennes liv, men är inte längre hela hennes identitet.

– Nu är jag redo att testa något nytt i livet och se vad det kan innebära. Det är spännande!

Publicerad: 24 september 2026

Fler tips inom

Andra berättar
Elitidrott
Jobbsökare
Tulay Orre

Andra berättar

Hon hittade ny framtidstro och nytt jobb

Tulay Orre trodde inte att hon skulle få ett nytt jobb igen. Hon hade haft några tuffa år bakom sig och självförtroendet var kört i botten. Men kontakten med TRS rådgivare gav ny styrka och nytt hopp. Nu arbetar hon som verksamhetssamordnare för frivilliga inom Fritids- och folkhälsoförvaltningen i Borås stad och känner att hon har hittat helt rätt.

Portättbild Jens Choong, man i vita kläder i naturen.

Andra berättar, Starta eget

Från scenkonst och kampsport till eget företag – Jens vill skapa träning med spelkänsla

När Jens Choong stod mellan uppdrag växte tanken på att göra något eget. Med en bakgrund inom scenkonst, musik, kampsport och pedagogik hade han länge burit på en idé om att kombinera träning, berättande och spelvärldar i en digital tjänst. Med stöd från TRS tog han steget från idé till företag.

Leende kvinna tittar in i kameran. Gröna och rosa träd suddigt i bakgrunden.

Andra berättar

Att söka jobb i dag – struktur, strategi och vikten av att behålla sin kompass

Att söka jobb ställer höga krav på struktur, strategi och uthållighet. I en arbetsmarknad som förändras snabbt handlar det om att arbeta metodiskt, anpassa sina ansökningar och samtidigt behålla sin egen riktning. För marknadskommunikatören Johanna Granath innebär det ett tydligt arbetssätt, där stöd från TRS är en viktig del i att skapa framdrift i en konkurrensutsatt situation.

Läs fler berättelser