Från elithockey till ekonomi
Fredrik Styrman är en tidigare elithockeyspelare som efter en hjärnskakning tvingades avsluta sin idrottskarriär och sadla om. Idag läser han ekonomi och berättar i intervjun med TRS om hur kombinationen av studier och idrott gjorde honom till en bättre hockeyspelare.
Hockeykarriärens oväntade slut
Fredriks karriär som hockeyspelare tog slut i oktober 2021 efter en hjärnskakning. Beslutet att sluta spela togs i samråd med hans läkare — det var för stor risk att fortsätta.
– Jag saknar ishockeyn men nu är det ett nytt kapitel i livet. Jag pluggar ekonomi och målet är att bli klar med studierna inom 1,5 år. Jag vet inte exakt vad jag vill göra efter studierna, men tänker att en ekonomiutbildning är en bra grund att stå på.
Studier som en styrka under idrottskarriären
Fredrik förklarar att han även studerade parallellt med sin hockeykarriär och upplevde att studierna hade en positiv inverkan på spelet och gjorde honom till en bättre hockeyspelare.
– Det blir lättare att släppa hockeyn och all press som kommer med elitidrott. Studierna hjälpte till att flytta fokus och tänka på något annat mellan matcherna. Jag upplevde att jag blev en bättre hockeyspelare samtidigt som jag förberedde mig för livet efter hockeyn, säger Fredrik.
TRS som stöd i karriärväxlingen
Fredrik kom i kontakt med TRS efter att han bestämt sig för att avsluta sin hockeykarriär. Han fick stöd av rådgivaren Linda Lekander i övergången till en ny karriär.
– Jag hade bra samtal med Linda om vad TRS kunde göra för mig. Utöver givande samtal och rådgivning fick jag även litteraturstöd för mina studier, berättar Fredrik.
Lärdomar och råd för andra i samma situation
Fredrik menar att det är klokt att förbereda sig för framtiden genom att tidigt planera för en eventuell karriärväxling.
– Det kan hända imorgon att du blir tvingad att lägga av på grund av skada eller något annat, så det är en god idé att planera framåt. Tiden finns att plugga, så jag rekommenderar andra att kombinera studier och idrott. Det blir som sagt dessutom lättare att släppa idrotten och all press när du har något annat att fokusera på, tipsar Fredrik avslutningsvis.
Publicerad: 22 oktober 2024
Fler tips inom
Andra berättar
TRS stöd gav hopp på vägen till nytt jobb
Vårterminen var slut och Lotta Hörvallius tjänst som textillärare på en waldorfskola tog också slut på grund av arbetsbrist. Hon stod utan jobb, sent i yrkeslivet, men ville fortsätta som lärare. Efter ett år med många olika turer har hon nu fått en ny lärartjänst. Stödet på vägen dit var TRS rådgivare AnnCharlotte Bretan: – Hennes stöd har betytt oerhört mycket, jag tror inte hon förstår hur mycket.
Andra berättar, Elitidrott
Livet efter handbollen tar fart
Hon la skorna på hyllan i våras efter en lång och framgångsrik handbollskarriär. Det var inte alls tänkt så, men ett skadat knä satte slutpunkten. Själv är Thess Krönell inte nostalgisk, utan glad och tacksam för allt det handbollen gett. Nu blir avslutet en början på ett nytt liv och en ny karriär. En spännande resa som tagit form med stöd från TRS.
Andra berättar
Hon hittade ny framtidstro och nytt jobb
Tulay Orre trodde inte att hon skulle få ett nytt jobb igen. Hon hade haft några tuffa år bakom sig och självförtroendet var kört i botten. Men kontakten med TRS rådgivare gav ny styrka och nytt hopp. Nu arbetar hon som verksamhetssamordnare för frivilliga inom Fritids- och folkhälsoförvaltningen i Borås stad och känner att hon har hittat helt rätt.